Dlaczego nie lubimy kataru?

Katar to nie tylko problem natury estetycznej.

Dlaczego nie lubimy kataru?Przede wszystkim utrudnia przepływ powietrza przez nos, co upośledza podstawowe czynności nosa, a więc węch (nie czujemy zapachu smacznego jedzenia), oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie powietrza (oddychamy przez usta chłodnym, suchym powietrzem, często zawierającym pyły, co kończy się podrażnieniem i wysuszeniem gardła czy kaszlem). W czasie snu oddychamy głównie przez nos, dlatego katar powoduje niespokojny sen, częstsze budzenie się czy chrapanie. Katar powoduje również obrzęk trąbki słuchowej, co sprzyja występowaniu zapalenia ucha środkowego. Należy pamiętać, że niemowlęta oddychają głównie przez nos. Zatem zatkany nos utrudnia niemowlętom sen i ssanie. Szybciej męczą się wtedy w trakcie karmienia i wykazują duże rozdrażnienie. W razie obfitego kataru wydzielina gromadzi się w żołądku dziecka i może powodować wymioty. Katar u niemowląt może powodować połykanie dużej ilości powietrza, co może wywołać wzdęcie brzucha.

Powszechnie panuje pogląd, że katar „może zejść na oskrzela”. Tak, jakby ściekająca z nosa wydzielina mogła wpłynąć do tchawicy i oskrzeli wywołując tam zakażenie. Jest to pogląd błędny. Tchawica jest świetnie zabezpieczona przed dostaniem się do środka ciała obcego. Odpowiada za to nagłośnia, krtań i odruch kaszlowy. Naprawdę rzadko dochodzi do przedostania się ciała obcego, w tym wydzieliny, do tchawicy i oskrzeli. To „schodzenie na oskrzela” polega na przechodzeniu stanu zapalnego „przez ciągłość” oraz wdychanie wirusów do coraz niższych pięter układ oddechowego. Większość rodziców może potwierdzić, że po katarze u młodszych dzieci prawie zawsze pojawia się kaszel. Należy go traktować, jako jedną z faz choroby przeziębieniowej i na ogół nie świadczy on o pogorszeniu przebiegu choroby.
Tak naprawdę nie mamy skutecznych sposobów, aby zapobiec pojawieniu się tego kaszlu.
 

Jak każdej infekcji, również przeziębieniu z katarem może towarzyszyć gorączka, zwykle niewysoka (<38°C), ale może być również wyższa.


Nie pozwala ona odróżnić zakażenia wirusowego i bakteryjnego. Samo pojawienie się gorączki w trakcie przeziębienia nie jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza. Bardziej niepokoić powinien stan dziecka. Jeżeli jest ono ospałe, zwłaszcza jeżeli gorączka spadnie po podaniu leków przeciwgorączkowych lub wysokiej gorączce towarzyszą inne, intensywne objawy (np. silny ból głowy, obrzęk twarzy), należy pilnie zgłosić się do lekarza.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Przeczytaj także

Porady
Porady Kiedy należy się zgłosić do lekarza z katarem?

Jestem przekonany, że wszyscy rodzice potrafią poradzić sobie z katarem w przebiegu ostrego wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok.

Czytaj więcej
O katarze
O katarze Co to jest katar?

Terminem katar potocznie określa się obecność wydzieliny w nosie. Wydzielina powstaje na drodze kilku mechanizmów.

Czytaj więcej
Porady
Porady Ile trwa katar?

Ostry katar klasycznie kojarzy się z przeziębieniem, czyli wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej
O katarze
O katarze Przyczyny kataru

Ostry, nagle rozpoczynający się katar ma zwykle przyczynę infekcyjną.

Czytaj więcej