Ile trwa katar?

Ostry katar klasycznie kojarzy się z przeziębieniem, czyli wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych.

Ile trwa katar?

W przebiegu przeziębienia gorączka, jeżeli w ogóle występuje, najczęściej ustępuje w ciągu 2 dni.

Gorączce mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak osłabienie, ból głowy i mięśni. Następnie pojawia się katar, początkowo zwykle surowiczy (wodnisty), spowodowany poszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem ich przepuszczalności, a także wzmożoną czynnością gruczołów błony śluzowej. Po kilku dniach katar staje się bardziej gęsty, często ropny (maks. nasilenie tych objawów w 3.-6. dniu choroby). Jest to spowodowane pojawieniem się komórek zapalnych i wbrew powszechnej opinii nie jest to objaw zakażenia bakteryjnego. Po kolejnych kilku dniach katar staje się z powrotem wodnisty lub ustępuje całkowicie.

Przeziębienie u niemowląt i najmłodszych dzieci najczęściej trwa 10-14 dni, a u starszych 5-7 dni.

Wynika to przede wszystkim z niedojrzałości układu odpornościowego małego dziecka, który potrzebuje więcej czasu aby poradzić sobie z zakażeniem, większej podatności błony śluzowej na obrzęk u młodszych dzieci oraz skuteczniejszym mechanizmom obronnym samego nosa
u starszych (lepsze oczyszczanie). Objawy niekiedy utrzymują się dłużej niż napisano powyżej, jednak powinno być zauważalne wyraźne zmniejszenie się ich nasilenia.
 

Jeżeli objawy trwają >14 dni lub ulegają wyraźnemu nasileniu po początkowej poprawie należy się zgłosić do lekarza, ponieważ może to być objaw tzw. nadkażenia bakteryjnego, czyli wkroczenia bakterii na teren dotychczas zajmowany przez wirusy. Często wymaga to leczenia antybiotykiem ogólnym.


Ponieważ przeziębieniu często towarzyszy kaszel, warto również wspomnieć o jego utrzymywaniu się. Zwykle intensywność kaszlu zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem się nasilenia kataru. U niektórych dzieci kaszel może się jednak utrzymywać nawet 3-4 tygodnie ze stopniową poprawą. W skrajnych przypadkach utrzymuje się tzw. poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli (uszkodzenie błony śluzowej oskrzeli pod wpływem zakażenia). Pokasływanie, a niekiedy nawet dość intensywny kaszel, może się wtedy utrzymywać nawet 3 miesiące, a nasilają go niektóre bodźce, takie jak wysiłek fizyczny, suche powietrze, zmiana temperatury powietrza czy dym. Bezwzględnie należy wtedy unikać narażenia na dym tytoniowy (także palenie papierosów w innym pomieszczeniu), które może wydłużać czas utrzymywania się objawów.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Przeczytaj także

O katarze
O katarze Co to jest katar?

Terminem katar potocznie określa się obecność wydzieliny w nosie. Wydzielina powstaje na drodze kilku mechanizmów.

Czytaj więcej
O katarze
O katarze Budowa i czynność nosa

Jak wspomniano, nos jest wyposażony w kilka mechanizmów obronnych.

Czytaj więcej
Porady
Porady Dlaczego nie lubimy kataru?

Katar to nie tylko problem natury estetycznej. Przede wszystkim utrudnia przepływ powietrza przez nos, co upośledza podstawowe czynności nosa.

Czytaj więcej
O katarze
O katarze Przyczyny kataru

Ostry, nagle rozpoczynający się katar ma zwykle przyczynę infekcyjną.

Czytaj więcej