ILE DNI TRWA KATAR?

Ile trwa katar dziecka

Ostry katar klasycznie kojarzy się z przeziębieniem, czyli wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych.

Ile czasu trwa zazwyczaj katar u dziecka?

W przebiegu przeziębienia gorączka, jeżeli w ogóle występuje, najczęściej ustępuje w ciągu 2 dni. Gorączce mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak osłabienie, ból głowy i mięśni. Następnie pojawia się katar, początkowo zwykle surowiczy (wodnisty), spowodowany poszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem ich przepuszczalności, a także wzmożoną czynnością gruczołów błony śluzowej. Ile dni trwa katar surowiczy? Kilka dni, następnie katar staje się bardziej gęsty, często ropny (maks. nasilenie tych objawów w 3.-6. dniu choroby). Jest to spowodowane pojawieniem się komórek zapalnych i wbrew powszechnej opinii nie jest to objaw zakażenia bakteryjnego. W takim razie jak długo może dziecku doskwierać gęsty katar? Kolejne kilka dni, po których katar staje się z powrotem wodnisty lub ustępuje całkowicie.

Przeziębienie u niemowląt i najmłodszych dzieci najczęściej trwa 10-14 dni, a u starszych 5-7 dni.
Wynika to przede wszystkim z niedojrzałości układu odpornościowego małego dziecka, który potrzebuje więcej czasu aby poradzić sobie z zakażeniem, większej podatności błony śluzowej na obrzęk u młodszych dzieci oraz skuteczniejszym mechanizmom obronnym samego nosa u starszych (lepsze oczyszczanie). Objawy niekiedy utrzymują się dłużej niż napisano powyżej, jednak powinno być zauważalne wyraźne zmniejszenie się ich nasilenia.

Jak długo może się utrzymywać katar u dziecka?

Jeżeli objawy trwają >14 dni lub ulegają wyraźnemu nasileniu po początkowej poprawie należy się zgłosić do lekarza, ponieważ może to być objaw tzw. nadkażenia bakteryjnego, czyli wkroczenia bakterii na teren dotychczas zajmowany przez wirusy. Często wymaga to leczenia antybiotykiem ogólnym.

Ponieważ przeziębieniu często towarzyszy kaszel, warto również wspomnieć o jego utrzymywaniu się. Zwykle intensywność kaszlu zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem się nasilenia kataru. U niektórych dzieci kaszel może się jednak utrzymywać nawet 3-4 tygodnie ze stopniową poprawą. W skrajnych przypadkach utrzymuje się tzw. poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli (uszkodzenie błony śluzowej oskrzeli pod wpływem zakażenia). Pokasływanie, a niekiedy nawet dość intensywny kaszel, może się wtedy utrzymywać nawet 3 miesiące, a nasilają go niektóre bodźce, takie jak wysiłek fizyczny, suche powietrze, zmiana temperatury powietrza czy dym. Bezwzględnie należy wtedy unikać narażenia na dym tytoniowy (także palenie papierosów w innym pomieszczeniu), które może wydłużać czas utrzymywania się objawów.

Powiązane artykuły:

Wodnisty czy gęsty? Zielony czy przezroczysty? Fazy kataru >>
Katar u małego dziecka - objawy i powody >>
Czym grozi katar? >>