Jak radzić sobie z katarem u niemowląt i młodszych dzieci?

Ponieważ ostry katar występuje głównie w przebiegu przeziębienia, poniższe zalecenia dotyczą przede wszystkim tej choroby. Można je oczywiście zastosować w przypadku kataru o innej przyczynie.


Aby łagodzić przebieg przeziębienia należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów
(z wydzieliną z nosa można odciągnąć całkiem dużo wody, a niedobór płynów zagęszcza wydzielinę). Można spożywać ciepłe płyny i pokarmy (herbatkę, zupę), co wpływa łagodząco na błonę śluzową i ułatwia odpływanie wydzieliny. 

Nos można oczyszczać odsysając (u niemowląt i młodszych dzieci) lub wydmuchując wydzielinę.
Do odsysania można użyć  popularnych urządzeń, w których  podciśnienie wytwarzane jest przez odkurzacz lub ustami rodziców. Wydmuchując nos warto usuwać wydzielinę naprzemiennie z jednego, a następnie drugiego przewodu nosowego. Zapobiegnie to nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w jamie nosowej, które mogłoby  doprowadzić do przedostania się wydzieliny do ucha środkowego przez trąbkę słuchową. Jeżeli wydzielina jest gęsta można to ułatwić nawilżając nos kroplami lub aerozolami (sprejami) z fizjologicznym roztworem soli lub roztworem wody morskiej lub za pomocą nawilżaczy.

Po oczyszczeniu można zastosować preparaty obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Już od okresu niemowlęcego można stosować preparaty donosowe (krople, żele lub spreje) zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę w stężeniu dobranym odpowiednio do wieku dziecka. Krople najlepiej podawać w pozycji leżącej na plecach z głową odchyloną do tyłu. Należy je podać na boczną ścianę nosa, czyli nieco obracać głowę w trakcie aplikacji leków.
 

Żele w butelce z atomizerem oraz spreje podaje się w pozycji siedzącej lub stojącej również na boczną ścianę nosa. Nie należy ich stosować dłużej niż 3-5 dni i podawać częściej niż co 8 godzin.


Na skórę pod nosek lub na klatkę piersiową można stosować preparaty zawierające olejki eteryczne dostosowane odpowiednio do wieku dziecka, które poprawiają komfort oddychania. Doraźnie można nos w pewnym stopniu udrożnić wdychając olejek eukaliptusowy (np. w postaci inhalacji parowych lub  smarując skórę klatki piersiowej  specjalnym preparatem).

Małemu dziecku pod nosek można nałożyć maść majerankową. W żadnych badaniach nie wykazano skuteczności donosowych preparatów homeopatycznych. Ich działanie polega wyłącznie na nawilżaniu nosa, a do tego celu lepiej stosować zwykły roztwór soli lub wody morskiej.

 
Poprzedni artykuł

Przeczytaj także

O katarze
O katarze Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa (zwany potocznie katarem siennym) jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego kataru.

Czytaj więcej
Porady
Porady Ile trwa katar?

Ostry katar klasycznie kojarzy się z przeziębieniem, czyli wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej
Porady
Porady Przewlekły katar przedszkolaka

Rodzice często zauważają, że dotychczas zdrowe dziecko po pójściu do żłobka lub przedszkola zaczyna bardzo często chorować.

Czytaj więcej
Higiena nosa
Higiena nosa Wpływ higieny nosa na odporność organizmu

Błona śluzowa nosa, podobnie jak inne błony śluzowe, są „oknem na świat” dla naszego organizmu.

Czytaj więcej